Dac vrei sa vi din Italia in Romnia cu avionul, i trebuie testul covid? Locaia carantinrii poate fi la domiciliu sau n uniti special pregtite. Avem atest de imunitate de la medic in baza rezultatelor de laborator. E neclar. Ce se ntmpla cu cei care nu au nc 90 de zile de la pozitivare i circula din Romnia spre o alta ara verde ( ex. Si acum nu imi e clar ce mai ramane in vigoare, in principiu, hotararea de vineri inlocuieste toate prevederile anterioare. MCEL N SERVICII! SUNT SCUTITI DE CARANTINA SI TEST-PCR TOTI CEI VACCINATI. Vezi galeria foto! Starea de alerta expiratpe teritoriul Romniei (din 8 martie 2022). Imagini, felicitri i urri pentru nvierea Domnului. UTIL(pt. tii cum recunoatei un clieu de pres? n Germania, cea mai mare economie european i cel mai populat stat din UE, cererea pentru pompe de . Cereti informatii la cmbcci@isubif.ro. Gaura e de 100.000 de lei, Depresia a mai UCIS un tnr din Romnia. Asa ca RKI a raportat in lume cifra oficiala de 274. I M P O R T A N T Suporterii lui Liverpool din Romnia au avut n acest weekend ntlnirea anual, iar atmosfera a fost una de senzaie pe Valea Avrigului, acolo unde peste 100 de oameni s-au simit extraordinar, mai ales c echipa lui Jurgen Klopp a btut-o cu 4-3 pe Tottenham. Folosind HotNews.ro, suntei de acord cu termenii i condiiile de utilizare ale siteului nostru. Suspendarea temporar a carantinei persoanelor sau care au de susinut examene de admitere ori pentru finalizarea studiilor sau care Consult aici anexa cu lista rilor din zona galben, Stat/Zona/Teritoriu - Rata de incidenta cumulata la 100.000 locuitori*, *(date publicate de ECDC joi 25 martie 2021 pentru perioada 7 21 martie 2021), ** urmare a deteciei circulaiei in populaia umana a unor variante de virus Sars-Cov-2 cu transmitere mai ridicat. Deci va fi posibil sa te intorci in romania pentru rapel chiar si din zona rosie. Cei care sosesc n Romnia din aceste zone sunt obligai s intre n carantin pentru 14 zile la domiciliu sau ntr-o locaie pe care o anun autoritilor.Noua list cu zona galben intr n vigoare smbt sear, la ora 20.00. Lista se actualizeaza saptamanal, dar din experienta ultimului an, de multe ori nu a fost actualizata la timp s-a sarit peste actualizare inclusiv timp de o luna. PRIN NCETAREA STRII DE ALERT: Deci se va putea cltori fr intrarea n carantin dinspre Marea Britanie ctre Romnia, a declarat Raed Arafat. La final, se pun pe grtar i crnaii. Ai trecut prin boala, multi nu fac anticorpi. Carantinarea se face ori la domiciliu, ori la o adres declarat, ori ntr-un spaiu special amenajat. deplasri pentru intervenii/tratamente medicale n cazuri care nu suport amnare (afeciuni oncologice, hemodializ etc.) > vezi i ghid simptome COVID, carantin i izolare (actualizat). Indiferent daca vin din tara galbena sau tara rosie? Vei juca, pur i simplu, la Individuale" . valabil dac ai fcut doza 3 (booster) Am rapel la vaccin pe 29 mai. V rugam revenii! buna La venire din Turcia copilul ( 9 ani ) sta n carantin ? Dac ai ambele doze de vaccin facute mai intri in carantina in Romania la ntoarcerea din Austria? Dar rmne valabila varianta vaccinrii si pentru zona roie, aa-i? nainte de a confirma te rugm s mai petreci 20 de secunde revizuindu-l. Din dorina de a avea o comunitate ct mai util i ct mai plcut te rugm ca rspunsurile tale s respecte 3 reguli minimale: - o exprimare corect gramatical (toate propoziiile ncep cu litere mari i se termin cu semne de punctuaie, fr prescurtri de tipul "nush", "acm", "adik" i fr dezacorduri flagrante). O parola va fi trimis pe adresa dvs de email. din Romnia in Republica Dominicana) prin 2 tari galbene adic zborul de plecare e din Budapesta cu escala la Paris . 2 Luati in considerare Dubai pentru zboruri ieftin Cascada Iguazu o poveste de la Mihai (ep. * Serbia. Vehiculul a ieit de pe asfalt exact n acest loc, a lovit partea din fa a unui camion i a ricoat peste drum ntr-un gard." Ca sa fi sigura, fetita trebuie sa faca pcr. Copiii sub 3 ani nu mai intra la exceptii? Piatra din Scone" a fost scoas din castel joi, ntr-o procesiune ceremonial la care a participat Joseph Morrow, Lordul Lyon i reprezentantul . Acesta poate fi facut in Romania in ziua 8 si puteti iesi in ziua 10. Da, unii au incercat sa minimizeze riscul de import de COVID, dar si sa fluidizeze mobilitatea prin testele COVID. Doar scolarii si studentii care fac naveta zilnic (cine naiba o face naveta zilnic sa mearga la scoala dintr-o tara in alta ?) Art. Ma astept ca Bulgaria sa scada sub 1,5 (150) saptamana viitoare si sa devina verde, Grecia in vreo 2 saptamani, la turci o sa dureze mult mai mult. Buna seara ce parere aveti se va scoate belgia din carantina pana in iunie ? 2021 ora 19.00 se permite reluarea zborurilor spre/dinspre Regatul Unit al Marii Britanii i Irlandei de Nord din/ctre Romnia, pentru toate aeroporturile din Romnia. In mod normal, cam in intreaga lume, legislatia nu are efect retroactiv. Siteul HotNews.ro foloseste cookie-uri. Este cea mai putin probabila garantie de imunizare. 3225 de oameni n TOTAL! Trus urgen | Cutremur (ghid)Inundaii | Avalan, SPECIAL Dintre destinaiile de vacan ctre care pleac frecvent sucevenii, pe lista rilor din care la sosire n Romnia se st n carantin se numr Turcia, Croaia . Fiecare tara are dreptul sa aibe legislatie proprie. Cifrele sunt anuntate pe canale oficiale de Germania catre ECDC. Am vazut mai sus ca s ar fi scos regula cu test pcr si 72 de ore maxim sedere in tara, deci practic ar trebui sa fac carantina daca vreau sa ma intorc pentru vaccin?? In Germania si alte tari din Europa se calculeaza indicele la 7 zile si 100000 locuitori, nu la 14 zile. Aceasta intr n vigoare, miercuri, 7 octombrie, mpreun cu o nou serie de msuri pentru limitarea rspndirii coronavirusului. Dac vei continua n acelai stil, contul tu va fi suspendat sau anulat. E nevoie sa anunte undeva? Uite ce spune legea: "HOTRRE nr. O s stea n carantin ? Va intoarceti in Romania, dvs. Daca vin din Norvegia (verde) si am escala in Olanda (rosu) ,mai trebuie test PCR sau carantina? Dar cum ziceam, deciziile se schimba de la o zi la alta. Mut- te singur, dac eti major. Pe 21 iunie mergem cu avionul n Turcia . Intra in carantina? Se elimin ncadrarea statelor n funcie de situaia epidemiologic, n state verzi, galbene sau roii. Liceenii i studenii patriei au Pn la sfritul anului trecut, era limpede c sectorul semiconductorilor se ndrepta spre o prpastie. Asa raporteaza si ECDC si imensa majoritate a tarilor lumii. i vei gsi i biei. Concret, n anexa referitoare la msurile de carantin/izolare, scrie clar c dac vii n Romnia dintr-o ar ce nu este exceptat de la carantinare/izolare (cum ar fi Spania, Italia sau Marea Britanie, printre altele), vei intra pentru 14 zile n carantin/izolare cnd ajungi acas. pt cei care vin din Israel si nu sunt vaccinati e nevoie de test inainte cu 72 ore ? Sau gata cu testele pentru lista verde? Bun ziua, eu am bilete la avion pe 17iunie spre Italia,sunt vaccinat,dar rapelul l am pe 8iunie.Se poate sa am probleme?ntoarcerea este programata pe 27iunie.Va multumesc! Cine ar fi, de fapt, indivizii care fac prpd la Paris i Nantes. Am sunat inclusiv la ambasada, unde ne-a fost comunicat acelasi lucru: copilul avnd peste 4 ani, nu poate intra in tara fr test PCR, carantina nefiind o opiune. Ele au fost corectate automat i le poi vedea marcate mai jos, ATENIE! Rspunde Raporteaz Evalueaz. Exista derogare sa iesi din casa pentru a merge la vaccin, dar nu exista derogare de carantina generala. -nu am trecut prin boala, nu sunt vaccinat, dar prezint test PCR negativ, nu fac carantina. Va rugam sa ne informati dupa ce luati legatura cu dsp ul in legatura cu o eventuala limita de varsta pana la care copiii ar putea fi exceptati de la carantina la intoarcerea in tara. Claudiu Loghin, reporter Observator: "Accidentul s-a petrecut la ieirea dintr-o curb deosebit de periculoas la stnga pe DN 10, la aproximativ 70 de kilometri pe drumul de la Buzu ctre Braov. sau din afara rii, fac naveta zilnic ctre acestea i prezint documente doveditoare, 2021 privind aprobarea listei rilor/zonelor/teritoriilor de risc epidemiologic pentru care se instituie msura carantinei asupra persoanelor care sosesc n Romnia din acestea, reluarea zborurilor din i ctre Regatului Unit al Marii Britanii i Irlandei de Nord i stabilirea unor msuri pentru persoanele care sosesc din aceast ar n Romnia". Malta este tara verde. Trebuie s completezi formular digital de intrare in Romania (plf.gov.ro), cu max. In cei peste 28 de ani de existen, Gazeta de Sud a devenit ziarul numrul 1 n Oltenia. Coronavirus n Romnia. Autentificai-v in contul dvs. NATIONAL.RO folosete cookies. Cookie-urile ne ajut s mbuntim serviciile noastre. Multumesc . F- o ca si experiena de via. Stau sa citesc o lista intreaga de nume sa mi gasesc sau nu pe lista tara de resedinta.. Folosind funcionalitatea de login, sunteti de acord cu, act Botezatu Estrade Buna ziua! rentoarcere sau vacane) Va trebui s introducei referina rezervrii pentru testul COVID-19 n formularul de localizare a pasagerilor din Regatul Unit. Se elimin ncadrarea statelor n funcie de situaia epidemiologic, n state verzi, galbene sau roii. A fost aprobat noua list a rilor sau teritoriilor care sunt cu risc epidemiologic ridicat, iar noutatea aici este c Marea Britanie nu se mai afl pe aceast list. Din pcate, doar de 1 Mai, Cerere, stocuri, vnzri. > nu se consider completat, n cazul n care ai introdus n formular date de identitate eronate sau incomplete; Va trebui sa ntre in carantina? Dar nu se stie niciodata. prezentarea la vaccinare conform programrii poate fi analizat suspendarea temporar a msurii de carantin, Din 21 iulie 2020a intrat n vigoare Legea Carantinei i a Izolrii. E adevrat ca dac vrei sa donezi snge trebuie sa ai testul de covid fcut? CARE SUNT CRITERIILE: Nu vor varia in functie de cifra Romaniei, ci vor fi fixe. pentru tranzit cu masina prin Europa este nevoie de test covid in tarile tranzitate? Sa vedem ce decizie iau dupa 1 iunie. Destinaia Romnia;Multumesc. Vezi articolul 7 in intregime: https://gov.ro/fisiere/pagini_fisiere/Hotarare_CNSU_nr__28__din_14_05_2021.pdf. Daca da, de cand se considera carantinarea de la sosire sau dupa cele 72 de ore? Mulumesc ! neleg ca pot obine o derogare temporara pentru a merge la vaccin. Sunt in Anglia si smbata sera am bus s merg in Romnia Ct este valabil testul covid? Pai i dac stau mai puin de 24 de h ?? Nu stiu. Sper sa se clarifice. Un tnr a fost gsit spnzurat. Inteleg din ce citesc ca nu mai e nevoie, se intra in carantina oricum daca nu intra la exceptii, nu? Citete mai multe Un ofer romn de TIR a dus de apte ori cocain n Anglia, 1,5 tone, nainte s fie prins: Mi-e fric pentru familia mea din Romnia" 06 apr. studiilor, precum i nsoitorii acestora n situaia n care sunt minori; Acest paragraf l am luat din noua hotrre. 3 (1) Toate persoanele care sosesc n Romnia din Regatul Unit al Marii Britanii i Irlandei de Nord au obligaia prezentrii la intrarea n ar a certificatului unui test negativ, rapid antigenic sau RT-PCR pentru SARS-CoV-2, efectuat cu cel mult 48 de ore nainte de data intrrii n ar". Rezultatele testelor sunt comunicate prin email sau SMS. Spania, Portugalia i Olanda intr n zona roie, n timp ce Grecia - una dintre destinaiile de vacan preferate de ctre romni - intr n zona galben, ncepnd de la miezul nopii de smbt spre duminic, potrivit deciziei de joi a Comitetului Naional pentru Situaii de Urgen, care a actualizat lista rilor cu risc epidemiologic ridicat. Dou tramvaie s-au ciocnit n depoul Militari din Bucureti 12:21 Citete i alte tiri noi. asa ca poti sa mergi din belarus la un aeroport din lativa cu masina. Wallis are 8333 de suflete. Eti sigur c vrei s alegi rspunsul ca fiind ctigtor? E neclar. Probabilitatea pentru ploi va fi mai ridicat n a doua sptmn din luna mai. Tarile verzi nu au nevoie de nimic. Deci, sunt tratati la fel ca adultii. Daca ies din Romania pentru 4-5 zile, merg intr-o tara din zona galbena, la intoarcere sunt scutita de carantina? De ce n lume i chiar Europa cazurile de coronavirus sunt n scdere iar n Romnia se dubleaz de la sptmn la sptmn? Parca 18:00 sau 21:00, Daca zbor din Franta marti Si am urmtorul zbor a doua zi ctre Milano se mai impune carantina ?? sau vezi cum stau trebuirile poate din Lituania nu te baga in carantina. Probabil va fi o revenire. Sunt cteva lucruri care nu se pup! Msura Gospodriile din ntreaga Europ se confrunt cu o presiune uria din cauza uneia dintre cele mai grave crize a costului vieii de dup cel Stai n carantin 14 zile, dac vii din aceste ri n Romnia. Sunt perioade mai bune i perioade mai proaste, nu trebuie sa te plngi dac acum e mai ru. valabil nc 180 de zile dac ai fcut dou doze, erai eligibil pentru doza 3, dar ai fcut Covid. intrare n Romnia i cltorii n UE, Norvegia, Islanda, Liechtenstein i Elveia Emiratele Arabe Unite renunta la testul PCR pentru cei v 1 MARTIE: Iordania anunta ridicarea obligativitatii test Vietnam deschide granitele pentru turistii vaccinati sau Grecia renunta la obligativitatea testului COVID pentru Germania ridica obligatia de carantina si test COVID pentru cei vaccinati si care au trecut prin boala, https://gov.ro/fisiere/pagini_fisiere/Hotarare_CNSU_nr__28__din_14_05_2021.pdf, Ma uit la ce se intampla in Sudan si imi dau seama ca unele destinatii trebuie vazute la momentul oportun. S-a instituit carantin n Drobeta Turnu Severin Lista rilor i zonelor cu risc epidemiologic ridicat a fost actualizat vineri de Comitetul Naional pentru Situaii de Urgen. EXCEPII DE LA CARANTIN (cine nu intr n carantin) Ambasadele nu au fost implicate, deciziile au fost luate acum vreo 2 ore. Oricum, se astepta o schimbare, era iminenta. . persoane cu handicap), obligaia de a completa formularul revine prinilor, tutorelui sau reprezentantului legal. GENERALUL SAVU: EL L FACE PREEDINTE pe CIUC AL NOSTRU! DIn punct de vedere legal, nu veti putea trece fara test PCR. Te rugm s atepi ca rspunsul tu s fie trimis spre publicare. Noua decizie nu zice nimic de copii, ma astept sa apara o anexa. Asta tine de decizia DSP-ului local al judetului in care locuiti sau Bucuresti. Aveti idee daca pot primi derogare pentru 1. a merge la vaccinare si 2. pentru a ma putea intoarce in 72h ? Am citit ca tranzitul este ok numai sa fie max.24 fr h. Da, pentru ca veniti din tara rosie (Franta), Italia e doar tranzit. PUCI DGIA! Am observat asa comportament primitiv la nivel international https://stirioficiale.ro/hotarari/hotarare-nr-1-din-03-01-2021. izolare 7 zile dac eti nevaccinat sau trecut prin boal (de mai mult de 90 de zile). > pentru minori i persoane n incapacitate (ex. Nu inteleg daca trebuie sa fac fetitei(2 ani) PCT test sau nu? Reglementarile pana acum spuneau ca erau scutiti copiii sub 3 ani. Ei au declanat JIHADUL N SRI titram lovitura din 24 aprilie. Israel este zona verde, deci nu e nici o restrictie indiferent de varsta. (pt. Conform dansilor este posibila si derogarea pentru mers la aeroport pe baza biletului de intoarcere. Mie mi se pare eronat afirmaia din articol referitoare la copii. Va duceti in Spania, va trebuie test PCR. Tranzitul nu se ia in considerare, ci doar tara de origine. Scene de groaz, luni, ntr-un cmin studenesc din Piteti. Cum se aplic msurile (i excepiile): Si daca plec din Romania in Italia pentru 5 zile, la intoarcere stau in carantina? Mergem n Bulgaria , trebuie test la ntoarcere pt a nu ntra n carantina? Tarile verzi au nevoie de test pentru a urca n aeronava? Sper sa se clarifice in zilele urmatoare. Nu stiu cine o fi venit cu ideea asta traznita, dar in fine. Nu e nevoie de test, nici de carantina. SUNT SCUTITI DE CARANTINA SI TEST-PCR TOTI CEI VACCINATI. Sacrificiile nu se fac dintr-o singur parte . Pe 17 mai vin din germania daca am test pcr mai stau in carantina va multumesc, Nu. Multumesc! Pariul riscant al productorilor de cipuri, Veti bune pentru oferii care pltesc RCA: scap de o tax scump, Preurile nu vor scdea! POLIIA CAPITALEI, N FALIMENT! Pentru detalii, vizitai website-ul aeroportului. Buna ziua , din Ro Germania cu avionul , trebuie test PCR sau antigen negativ nu mai vechi de 48 de ore la momentul aterizarii si inscrierea pe Einreiseanmeldung . Multumesc, Da, de diseara, nu mai retin ora. Derogarea se poate da dupa contactarea DSP-ului judetean. Nu poi posta acest rspuns pentru c linkul pe care l-ai inclus este suspicios, iar pe TPU pirateria nu este ncurajat. Carantin pentru romni, dac merg n Anglia. Persoanele fizice provenite din state ale cror autoriti nu emit certificate digitale COVID-19 ale UE sau documente compatibile cu aceste certificate, fac dovada vaccinrii, testrii sau vindecrii prin intermediul unui document, pe suport de hrtie sau n format electronic emis de respectivul stat, n limba rii respective i n limba englez.